Ledare A

Tränare:
Lars-Olof Mattsson
Assisterande:
Frank Rosendahl
Målvaktstränare:
Anders Sundberg
Massör:
Morgan Pettersson
Fysio:
Jonny Drottz
Material:
Rolf "Gadden" Gradin

Facebook Share

Dela på facebook
Per Eriksson förlänger
Skrivet av Benny Johansson   
2010-01-06 21:08

Idag faller ytterligare en pusselbit på plats. Per Eriksson, en trotjänare i FC Trollhättan, skrev på för en förlängning i den svarta dräkten.

-Det känns bra att vi gjorde klart med honom, säger Lars "Kola" Olsson, vi är jättenöjda att han är klar.

 

Per Eriksson har under året spelat både innermittfält och yttermittfält och det är en av anledningarna till att klubben är glada över förlängningen.

-Han har mycket rutin, ett hjärta för klubben och kan användas både som inner- och yttermittfältare, säger "Kola".

Per spelade 28 Superettan-matcher från start och svarade för fem assisterande passningar. I kvalet slog han i den viktiga frisparken som betydde 1-0 borta på Södermalms IP mot Skövde AIK och gjorde även ett frisparksmål i returen hemma på Edsborg.

I morgon startar vårsäsongen på kyliga Edsborg!

 

Lägg till kommentar


Säkerhetskod
Uppdatera