Ingen Mellandagscup för FCT:s lag

26 december, 2022

Under julhelgen har det framkommit information som innebär att FC Trollhättan inte tillåts delta i Mellandagcupen på grund av utebliven Futsal registrering av våra spelare. Beslutet gäller för både dam- och herrlaget. FCT tycker att Trollhättans BoIS årligen återkommande Mellandagscup är en mycket välarrangerad och trevlig turnering vi gärna anmäler oss till och kommer till spel i. Att kora Trollhättans bästa lag i innefotboll inför välfyllda läktare i Arena Älvhögsborg är en stark jultradition för stadens klubbar och spelare.

Tyvärr för publik, supportrar och arrangerande förening kommer årets upplaga genomföras utan deltagande från FCT. Anledningen till detta är att förbundet numer kräver specifik registrering för Futsal. FC Trollhättan bedriver inte Futsal i vår verksamhet och FCT har följaktligen inte registrerat spelarna som Futsal-spelare hos förbundet vilket klubben varit helt transparent med.

FCT önskar publik, föreningar och spelare en mycket trevlig Mellandagscup och beklagar att vi inte får vara med denna gång.

The following two tabs change content below.
FCT supporter med medlemsnummer 12. Peakade karriären som pojklagspelare i både TFK & TIF men gjorde ändå totalt 33 säsonger på planen, de sista 13 åren som domare på distriktsnivå.

Latest posts by Lars Andersson (see all)