Oavgjort mot IFK Uddevalla

17 september, 2018

Resultat: FCT – IFK Uddevalla 1-1

Publik: 587 st

Matchens lirare: Johan Lundgren

Förutsättningar: Tungsprungen plan och elljus

FCT lyckades inte besegra IFK Uddevalla ikväll efter en något slätstruken insats. Målchanser fanns det i tvåsiffrigt antal men tyvärr inte den rätta skärpan.

FCT började matchen mycket starkt och skapade tre högklassiga målchanser redan under den första kvarten. Josef hade nog den största chansen när en målvaktsretur hamnade framför fötterna i bra läge men målvakten hann dit igen. Efter den första anstormningen ebbade trycket mot motståndarmålet ut och IFK kom in i matchen. Under andra halvan av halvleken håller IFK uppe spelet väl och skapar två fina målchanser där Forslund återigen gör en stabil insats i målet och gör bl a en svettig räddning och tippar en farligt skott via stolpen och ut. Anfallsspelet hackade rejält för FCT under denna period då man inte dominerar mittfältet som man brukar göra, börjar slå lite längre och skickar in en hel del resultatlösa inlägg.

Andra halvlek startar FCT nästan på samma sätt som den första därför kommer IFKs ledningsmål ganska oväntat efter ett bolltapp på mitten och något sämre försvarsspel som möjliggjorde att Joakim Berggren kunde bli helt fri och chippa över en utrusande Forslund. Nu är det framåt som gäller, Mleczkovicz går ut med skadekänning och Tom Abrahamsson kommer in med pigga ben. FCT flyttar fram positionerna och i den 61a minuten kommer kvitteringen efter ett riktigt fint anfall där målvakten först räddar avslutet men där Pelle Ödlund kan stöta in bollen i öppet mål. FCT pressar på och skapar halvchanser i nästan varje anfall men inga 100%iga lägen uppstår då avsluten oftast hamnar utanför målet.

Matchen slutar 1-1 och de flesta spelarna känner nog att de inte gjorde årets bästa insats idag men det är sådant som händer under en lång säsong. Det är bara att göra det bättre till nästa match.

Värt att nämna är när domaren bestämde sig för att ge Abrahamsson en minuts utvisning – nej något sådant finns inte – men det var iallafall vad utfallet blev när Abrahamsson vid sidlinjen tog av sig en långärmad tröja och sedan blev nekad att komma in av rättskiparen. Man lär sig något nytt varje dag..

The following two tabs change content below.
FCT supporter med medlemsnummer 12. Peakade karriären som pojklagspelare i både TFK & TIF men gjorde ändå totalt 33 säsonger på planen, de sista 13 åren som domare på distriktsnivå.

Latest posts by Lars Andersson (see all)