Idag åker FCT 42an bort till Vårgårda för seriens sista bortamatch. Spegelvänt mot förra säsongen alltså då Vårgårda var första bortamatchen ifjol (1-1). Nyinvigning av deras klubbhus (tror jag det var) då, med riktigt härlig stämning och festligheter. Så vi hoppas på en trevlig vistelse där igen.
Här kommer Williams tankar inför matchen:
Hur är formen och status i truppen nu inför dagens match?
Formen känns bra. Vi är ödmjuka inför uppgiften idag men Vårgårda kommer få slita hårt för vi har väldigt många spelare i högform.
Alla tillgängliga förutom Sean och Adam E som är långtidsskadade.
Karlstads match börjar en timma före oss. Kommer ni hålla koll på den matchen?
Vi fokuserar på vår egen insats och vi vill göra allt vi kan för att vinna vår match. Däremot kommer vi givetvis ha koll på slutresultatet i den matchen.
Naturgräs nu igen, hur har träningsveckan på gräs varit?
Vi har tränat på gräs torsdag och fredag där jag tycker spelarna ser väldigt rappa ut och många spelare i form.
Har du några avslutande ord?
Vi ser framemot matchen och hoppas på många trollhättebor som tar sig till matchen och stöttar oss till 3 p!
16:00 drar matchen igång i Vårgårda. Så vi hoppas att vi ses där.
Tommi Nyman
Latest posts by Tommi Nyman (see all)
- Emilia Mayborn åter i landslaget - 28 oktober, 2025
- FCT föll knappt mot topplaget – men kontraktet är säkrat - 25 oktober, 2025
- FC Trollhättan distriktsmästare 2025 – seger med 5–0 i finalen - 22 oktober, 2025