Matchfakta
Resultat: FCT – ÅFF 2-1
Matchtyp: Seriematch
Arena: Edsborgs IP
Publik: 683
Matchens Lirare: Albinot Rexhepi
Datum: 19 maj, 2019
Avspark: 17:00
Väder: Sol, vind och värme
Dagens uppställning
Forslund
Sundström
Kasumovic
Mogren
Cindric
Lundgren
Mleczkovicz
Conaboy
Lipovac
Leksell
Rexhepi
Ersättare
Hellborg
A.Karlsson
Knutsen
Niklasson
M.Karlsson
Johansson
Eriksson
Referat och kommentarer
Kaffe, kaka – fjärde (!) raka! Fyra raka vinster i division 1 södra gör att vi numera huserar på plats 6 i tabellen, med känning mot topplagen dessutom!
Första halvlek
Det har snackats mycket om FCT:s första halvlekar; de som så ofta denna säsong börjat trevande. I dag fick vi se raka motsatsen: Full kastrull från första rull! Åtvidaberg blev enormt tillbakatryckta och hade förtvivlat svårt att hantera FCT. Det skulle också visa sig ge resultat, för redan i matchens sjunde minut fick vi se bollen stifta bekantskap med Åtvids nätmaskor. Lundgren och Conaboy satte press långt ner på Åtvids planhalva, vilket resulterade i att den senare av de två fick bollen och drev in mot målområdet. En pass i sidled till Rexhepi och hans tå och vi hade första målet. 1-0 minut 7.
FCT fortsätter att spela bra efter målet och det ser riktigt, riktigt stabilt ut. Men just när det kändes så stabilt skulle kvitteringsmålet komma. Åtvidspelare slår ett inlägg från högerkanten som letar sig förbi backlinjen, till en fristående Ludvig Holmertz som enkelt stöter in bollen i mål. 1-1 minut 18.
”Vad hände där?” Tänkte nog många av oss runtomkring Edsborg. Nu var det istället Åtvid som höll i taktpinnen och hittade varandra fint på planen. Det blev dock inga fler farligheter åt någon av lagen och vi går på fika med siffrorna 1-1 på resultattavlan.
Andra halvlek
Likt första halvlek startar FCT i ett rasslande tempo. Återigen skulle det visa sig vara ett lyckat recept, då det ännu en gång skulle resultera i ett hemmamål. Denna gång blev FCT tilldelade en straff sedan Lipovac skjutit mot mål, men en åtvidhand ville inte se bollen i mål. Fram kliver Rexhepi och rullar iskallt in bollen i målvaktens vänstra hörn. 2-1 minut 48.
Åtvidaberg försökte trycka på för ett kvitteringsmål genom flertalet av de hörbar som tilldelades, men det blev aldrig riktigt farligt. Faktum är att Rexhepi så när fick göra ett hattrick på hörnnick, men den odödlige ”Fimpen” i Åtvidmålet gjorde en fenomenal räddning och höll på så vis kvar gästerna i matchen. Men matchen slutar alltså 2-1 och vi kan konstatera lagets fjärde raka seger i division 1 södra!
Spelarkommentarer
Efter slutsignalen fick vi tag i matchens tvåmålsskytt för en kommentar: Albinot Rexhepi
Två mål mot Åtvidaberg, en i varje halvlek. Hur känns det?
– Det känns skönt, tre poäng, det är alltid kul att vinna en match. Extra roligt när man gör mål, så det känns bra!
Vi hade nästan räknat in 3-1, men vilken räddning!
– Ja, det var en riktigt fin räddning faktiskt, jättebra räddning.
Nu är vi faktiskt med lite i toppen, hur går vi vidare nu från detta?
– Fortsätta på samma sätt, tro på oss själva och bara njuta. Kämpa hårt varje träning och sen ta med sig det till en fotbollsmatch.
Slutliga kommentarer
En match där vi fick se ett starkt FCT från start. Bortsett från målet bakåt och en period på 15-20 minuter är vi det klart bättre laget i dag. Fantastiskt härligt med fyra raka vinster och vi siktar såklart på fler! Helst redan på torsdag, 23/5, då vi möter ett urstarkt Skövde AIK på bortaplan. 19.30 börjar den matchen på Södermalms IP. För er som inte har möjlighet att följa matchen på plats, finns sändning att följa på ettanplay.se eller ttela.
Stort tack till er som kom till Edsborg i dag och upplevde spänningen på plats! Ni är fantastiska och guld värda! Väl mött!
Latest posts by Skri Bent (see all)
- Skön seger i derbyt! - 8 september, 2024
- Varsitt poäng i folkfesten - 3 september, 2024
- Häftig match slutade i förlust - 23 augusti, 2024
1 svar på “FCT ångar på!”