U19 vann mot mot seriekonkurrent

1 maj, 2020

För andra veckan i rad direktsände TTELA U19s träningsmatch, denna gång mot seriekonkurrenten Vänersborgs FK.

Första halvlek bjuder på ganska jämnt spel med något bättre chanser för FCT men VFKs duktige målvakt avvärjer vid flera tillfällen. Hemmalaget får till ett par chanser i samband med fasta men är aldrig riktigt nära. Det dröjer till 37e minuten innan målet kommer och då för FCT. Theo Bennhage driver bollen ända från backlinjen och hittar William Snällström i djupet som denna gång snyggt chippar förbi målvakten och 0-1 till oss i paus.

Andra halvlek är det mycket byten och mest ställningskrig. Båda lagen har lite för dåligt tålamod och passningar för att bygga upp ett riktigt bra metodiskt anfallsspel. Under en 10 minuters period avgörs matchen. Först har pigge och nyligen inbytte Daniel Daoud ett skott som går dubbel-stolpe och ut, och kort därefter har vi en nick efter hörna som rensas på mållinjen. Anfallet efter slår VFK in en boll som Warshaga ska rensa undan men får en rejäl felträff och prickar ”oturligt” egen stolpe, nära där. Strax därpå vänder vi spelet lite överraskande för VFKs backlinje och Daoud är igen fri med målvakten och denna gång sitter bollen hur säkert som helst till 0-2 med kvarten kvar. Båda lagen har varsin ytterligare chans innan den utmärkte domaren blåser av matchen och vi är tillbaka på vinnarspåret igen, extra skönt i ett Tvåstadsderby.

Christians analys efter matchen: ” Stabil match där vi återigen lyckas med bra försvarsspel över hela planen.  När det gäller anfallsspelet så skapar vi en hel del klara målchanser. Men där tycker jag fortfarande att vi kan bli mycket bättre. Vi har för många tekniska misstag och vi måste bli bolltryggare och därav få ett större bollinnehav. Bra attityd igen av alla 16 spelarna i truppen.”

I övrigt kan nämnas att 3 spelare från U19 truppen numera tränar regelbundet med A-lags truppen. Förutom tidigare Liam Brag så har även Emil Andersson och Oscar Edh tagit klivet upp. Hoppas ni får bra träningar och lärdomar som framöver kan komma även U19 laget till fördel på match.

The following two tabs change content below.
FCT supporter med medlemsnummer 12. Peakade karriären som pojklagspelare i både TFK & TIF men gjorde ändå totalt 33 säsonger på planen, de sista 13 åren som domare på distriktsnivå.

Latest posts by Lars Andersson (see all)