FC Trollhättan bjöd på en premiärshow när nykomlingen Hertzöga BK kom på besök till Edsborg. Hemmapubliken hade knappt hunnit blinka – eller ta första slurken kaffe – innan Nadira Muminovic spräckte målnollan. 15 sekunder. Längre än så tog det inte för henne att, framspelad av Amelia Hallberg, ge FCT ledningen. Tonen var satt, och för gästerna väntade en lång och tuff söndag.
Hertzöga hann inte ens hämta andan innan nästa smäll kom. Efter tio minuter tvingades man till ett målvaktsbyte på grund av skada – och som om det inte räckte utnyttjade Muminovic läget direkt. 2-0, pang på rödbetan. Kort därefter ville Julia Jonasson också skriva in sig i protokollet, och från nära håll dunkade hon in 3-0. FCT:s anfallstrio – Muminovic, Hallberg och Jonasson – var som en mardröm för Hertzögas försvar. Chanserna avlöste varandra, och med lite vassare avslut hade siffrorna kunnat rinna iväg redan före paus. Nu stannade det vid 3-0 när domaren blåste för halvtid, och hemmalaget kunde pusta ut med en stabil ledning i ryggen.
FCT fortsatte att styra spelet efter vilan. Bollen var mestadels i vår ägo, och chanserna saknades inte. I den 62:a minuten var det dags igen – Julia Jonasson visade kyla, rundade målvakten och rullade in 4-0. Hertzöga kämpade tappert, och deras ersättarmålvakt stod för ett par vassa räddningar. Men FCT:s hunger syntes tydligt, även om skärpan inte alltid var där.
Sju minuter från slutet bjöd hemmalaget på en målchans. Ett misstag gav Hertzöga chansen att reducera till 4-1 – ett plåster på såren för gästerna. Men FCT ville mer. På stopptid klev Amelia Hallberg fram och stängde butiken med sitt 5-1-mål. Game over.
Fem mål, tre poäng och en premiärseger att bygga vidare på – det får man ändå kalla en lyckad söndag för FC Trollhättan. Visst, med tanke på chanserna hade siffrorna kunnat bli ännu saftigare, men att gnälla över 5-1 vore att ta i. Nu laddar laget om för nästa fight – bortamatch mot Boo FF på lördag.

Tommi Nyman

Latest posts by Tommi Nyman (see all)
- Lext levererade – FCT tog viktig seger - 19 april, 2025
- Målrik match slutade med knapp förlust - 19 april, 2025
- Talangfull sista utpost förstärker herrtruppen - 16 april, 2025