Det är dags för Mellandagscupen 2018

26 december, 2018

Det har nu blivit dags för den traditionella och mycket populära Mellandagscupen i futsal!

Cupen avgörs under dagarna 27 och 28 december i Arena Älvhögsborg, med gruppspel på torsdagen och slutspel på fredagen, och det kommer med största sannolikhet att bli en riktig publikfest i år igen. Årets upplaga av cupen är den fyrtioandra i ordningen. En riktig klassiker med andra ord.

Förra året gick det riktigt bra för FCT, och vi är regerande mästare, efter att 2017 ha besegrat Sjuntorps IF  med 3-2 i finalen. Vi har även tidigare vunnit Mellandagscupen vid 6 tillfällen; 2004, 2005, 2009, 2010, 2014 och 2015.

”Vi går för att upprepa förra året med att vinna cupen”, säger Michael ”Biffen” Olsson som är lagets tränare i Mellandagscupen.

Årets trupp innehåller några överaskningar. Det är bl a en veteran, två juniorer och några utav spelarna som vi känner igen från den gångna säsongen.

Följande spelare räknas in i FC Trollhättans trupp till Mellandagscupen 2018:
Tobias Wennergren, Fredrik Sundström ,Johan Lundgren, Tobias Berntsson, Felix Ljung, Marcus Knutsen, Anton Hellborg och juniorerna Liam Brag och Hampus Hendberg. Chefstränare är Michael ”Biffen” Olsson.

Våra matcher i gruppspelet:
19:30 LNIK – FC Trollhättan
20:34 FC Trollhättan – Hjärtums IS
21:22 FC Trollhättan – Edet FK

Mer information om Mellandagscupen hittar du HÄR

Vi ses i Älvhögsborg!

The following two tabs change content below.

Tommi Nyman

Fotograf, webbadministratör, och Innehållsskapare för sociala medier at FC Trollhättan
Fotograf, skribent, webbadministratör, och Innehållsskapare för sociala medier. Har jobbat med fct.nu sedan 2008. Innehavare av världens största FCT-fotoarkiv!

Latest posts by Tommi Nyman (see all)