FCT U17 – IK Gauthiod 2-1

15 augusti, 2019

Äntligen dags för höstpremiär. För motståndet stod Gauthiod som är betydligt bättre än tabellen visar då de tyvärr blev av med 9 poäng efter en olycklig administrativ miss i våras. Vi minns en riktigt tät tillställning mellan lagen i juni där vi till slut lyckades vinna. En nyhet jämfört med våren är att närmsta tiden har Hugo ensamrätt på målvaktsposten då Oscar gått på utlån till TFF A.

 

Halvlek 1.
Första halvlek är helt jämn med två lag som verkligen vill vinna den här matchen. Gauthiod har förstärkt laget sen sist och det står snabbt klart att detta kommer bli en rejäl drabbning. Trots att domaren delar ut ett stort antal gula så tillåts mycket på planen. Första chansen efter dryga 10, Idris i stolpen efter hörna. Samme Idris är på väg igenom lite senare men bli rejält nedgjord och Marielle får rycka ut och kylspraya. Dock slutar incidenten med Gauthiods boll och varning till Idris för protest! Inimellan detta har Gauthiod mot spelets gång fått till en djupledsboll mot sin snabbe Enström, spelet går vidare efter misstänkt hands och rullas in bakom en chanslös Hugo.

 

I 25e är vi på väg igenom helt OK fria men tyvärr blåses för offside. Detta och några tidigare skeden gör att vi tyvärr under en period låter oss tappa fokus på vårt spel och rikta missnöje på i vårt tycke den oerhört tveksamma bedömningen. Domargnäll vinns aldrig matcher på dock. Vi avslutar halvleken med ett friläge men avslutet blir alltför tamt. 0-1 till bortalaget i paus.

Halvlek 2.

Karim och Marielle har nog ett bra snack i paus med laget. Fokus på spelet, få igång passningar, rörelse, press som vi brukar göra bra. Halvleken kan inte börja bättre. Efter bra passningsspel på mitten efter ca en minut drar Cevin iväg en vristkanon från dryga 20 meter rakt upp i målvaktens högra kryss. Stark kandidat till årets mål i serien!!! Här är vi riktigt bra under en period och Gauthiod får knappt låna boll. Men Gauthiod ska komma igen och gör ikväll en riktigt bra match mot oss.

 

Båda lagen har några chanser var innan avgörandet kommer runt 75e minuten. Vi hittar Daoud med en löpboll som vänder upp och hittar Liam som går på skott och får väl sitt livs märkligaste träff. Den ”ormskruven” ställer alla inklusive IKGs målvakt. Sista kvarten är mest ställningskrig och båda lagen sliter hårt för att få ett positivt resultat men när domaren blåser för slutsignal står vi som vinnare med 2-1.

 

Kul att vara igång och 3p smakar alltid bra. Vi testade ytterligare en variant på ett nytt spelsystem och trots få träningar så fungerade det stundtals okej och vi spelade upp oss ju längre matchen led. Tränare Karim sa efter matchen att han var oerhört nöjd med killarnas vilja och karaktär och önskan att vinna matchen trots att spelet ibland haltade. Samtidigt mötte vi det bästa motstånd i serien så här långt som gjorde det svårt för oss. Mittbackar och vänsterback i bortalaget var riktigt bra idag.

 

Möjligen kan nästa veckas derby borta mot Halvorstorp komma att flyttas pga stormatchen FCT-Halmstad i Svenska Cupen, men vi får se hur det blir med nytt datum i så fall.

 

FCTs lag:

  • Hugo Tällberg
  • Gustav Antonsson
  • Linus Johansson
  • Ahmed Warshaga
  • Isaak Eliasson Dimberg
  • Idris Awil
  • Cevin Harrinkoski
  • Isac Ölvne
  • Melvin Johansson
  • Liam Brag
  • Alfred Gråsjö
  • Benjamin Ericsson
  • Emil Andersson
  • Daniel Daoud
  • Osama Salameh
  • Delav Jalal
The following two tabs change content below.

Tommi Nyman

Fotograf, webbadministratör, och Innehållsskapare för sociala medier at FC Trollhättan
Fotograf, skribent, webbadministratör, och Innehållsskapare för sociala medier. Har jobbat med fct.nu sedan 2008. Innehavare av världens största FCT-fotoarkiv!