Ett väder klingandes i moll lystes upp av spel osande dur. Alievs 1-0-mål i första halvlek följdes upp med två mål i andra av Kevin och Adrian, som såldes fastställde slutresultatet 3-0.
Nä, något vidare väder i första maj-firandet bjöds det inte på, men vad gör det när FCT lyser upp tillvaron på Edsborg.
Gäster för dagen var Åtvidaberg, huserandes strax ovanför mitten av tabellen med sju stabila poäng på fyra matcher. FCT:s form har nog inte någon i ettankretsar kunnat kringgå och frågan inför mötet var självfallet huruvida det skulle kunna bli en femte raka seger. Jodå, blev det korta svaret. En längre utläggning följer.
Tämligen omgående tog FCT tag i matchen och dikterade tempot. Åtvidaberg är ett spelskickligt lag som gärna stör motståndarna i uppspelsfasen, men det hade hemmalaget inga problem att reda ut. Några passningar senare var pressen urspelad och Åtvidaberg fick istället vända på klacken och fokusera på försvar.
Spelet såg periodvis oförskämt bra ut och det var ingen slump att FCT skulle göra mål idag. Efter en fantastisk parad av Åtvidabergs målvakt, då Alibek såg ut att få till ledningsmålet, kunde inte ens han hålla tillbaka längre. Malaj laddar vänsterbössan och får till en fin träff. Bollen kan målvakten inte hålla och Alibek är framme direkt och skjuter in returen som ser till att ge FCT en 1-0-ledning.
Någon handbroms drogs inte åt, snarare tvärtom. Hemmalaget gick för tvåan och fick till ett maffigt tryck. Åtvidaberg hade förtvivlat svårt att hålla koll på alla FCT:are. Trycket till trots lyckas bortalaget se till att hålla siffrorna till endast 1-0 i paus. Dessvärre fick man en man utvisad efter en spark i huvudet på Suleman, som numera kan mäta avståndet mellan motståndarens dubbar i pannan.
Åtvidaberg kommer ut i andra halvlek med en man mindre, men också en rejäl portion energi i hopp om att ställa Trollhättan. Man kommer faktiskt inte långt ifrån en kvittering inledningsvis, då Rundqvist tvingas rädda en boll på mållinjen. Därefter är det dock FCT för hela slanten, igen.
Utökningen skulle dock dröja. Efter en hel rad halvchanser kommer så till slut 2-0-målet i minut 72 efter en riktig kalasträff på distans från Kevin Liimatainen.
Det tredje och sista målet kommer i smutminuten då inbytte Adrian Helm frispelas och springer mot mål för att rulla in slutresultatet.
Det slutar alltså med en stabil 3-0-seger och fem segrar av fem möjliga. Redan imorgon är det full fokus på nästa match då vi möter Trollhättans IF i DM. Mer om detta hittar du på hemsidan och våra sociala kanaler.
Startelva
Lindgren
Liiban
Kasumovic
Karlsson
Rundqvist
Reljanovic
Malaj
Zurmati
Cindric
Liimatainen
Aliev
Ersättare
Kroselj
Sernling
Gummesson
Nasiru
Grandelius
Embaye
Helm
Höjdpunkter
Latest posts by Skri Bent (see all)
- Skön seger i derbyt! - 8 september, 2024
- Varsitt poäng i folkfesten - 3 september, 2024
- Häftig match slutade i förlust - 23 augusti, 2024