Efter två raka förluster reste sig FC Trollhättan på bästa sätt när laget gästade nykomlingen Hässleholms IF i den fjärde omgången av Ettan Södra. Med en stabil insats och två mål från Carl Lext kunde FCT ta en viktig 2–0-seger och vända den tidiga säsongen i rätt riktning.
Matchen fick en rivig inledning där Trollhättan visade tidigt att man var på jakt efter ett trendbrott. Redan i den åttonde minuten hotade gästerna genom Hugo Tilly, som löpte sig fri efter en fin djupledsboll från William Jensen. Tilly tog sig in i straffområdet men avslutet räddades av Hässleholms målvakt.
FCT skulle dock få utdelning. I den 25:e minuten blev Elias Forsberg fälld i straffområdet, och domaren Arianit Abazi pekade på straffpunkten. Carl Lext klev fram och placerade säkert in 0–1 med ett välplacerat avslut – målvakten åt höger, bollen åt vänster.
Kort därefter hotade hemmalaget med en farlig nick på frispark, men Trollhättan gick till pausvila med ledning.
I andra halvlek försökte Hässleholm pressa fram en kvittering och var nära att lyckas efter ett missförstånd i FCT:s uppspel, men avslutet smet precis utanför. I den 71:a minuten kom istället spiken i kistan. Återigen var det Carl Lext som klev fram – den här gången med ett distansskott med vänstern som letade sig in vid första stolpen.
FC Trollhättan kontrollerade därefter händelserna och säkrade tre välförtjänta poäng – ett styrkebesked efter en tuff period.
Nu väntar Ljungskile SK på bortaplan, lördag den 26 april.

Tommi Nyman

Latest posts by Tommi Nyman (see all)
- Damlaget vände och vann mot Degerfors - 18 maj, 2025
- Stark insats gav poäng på Borås Arena - 17 maj, 2025
- Tess Wimmerstedt gör comeback – kulturbäraren är tillbaka - 16 maj, 2025