På Påvelunds IP i Göteborg återupptogs fotbollssäsongen med match mellan FC Trollhättan och Älvsborgs FF efter sommaruppehållet.
Detta var första matchen för det nya tränarteamet Visar Gerbeshi och Ismail Hussein och grabbarna gick in på planen ordentligt taggade för att ta tre poäng. Redan efter 7 minuter satte Elias tonen med ett snabbt anfall längs vänsterkanten och placerade bollen säkert i nätet bakom Älvsborgs målvakt. Elias var på ordentligt spelhumör och lyckades även utöka ledningen till 0-2 innan domaren blåste för halvtidsvila.
Under den andra halvleken fortsatte FCT att dominera spelet över hela planen. Älvsborgs FF försökte sticka upp emellanåt, men deras framstötar och avslut bemöttes av en fenomenal Ali, FC Trollhättans målvakt för dagen, som stod för ett par spektakulära räddningar.
Attila visade sin offensiva skicklighet genom att bidra med två mål till sitt lag och även Landi och Srba ville vara med i målprotokollet och satte vardera ett mål, vilket resulterade i en övertygande seger med hela 0-6 till FC Trollhättan. Laget imponerade med sin offensiva spets och skapade mängder av målchanser, inklusive en straff som tyvärr missades och ett antal skott som gick i ramverket.
Defensivt var FCT starka hela matchen och höll tätt bakåt. Mittfältet arbetade effektivt med att komma ner och hämta boll och snabbt vända upp för att initiera anfall.
En bra start för det nya tränarteamet och det ska bli spännande att se vad dom kan göra med våra P19 killar framöver.
Nu ser vi fram emot nästa utmaning, då vi får besök av Lindome Gif. Varmt välkomna att stötta våra killar söndagen den 20:e Augusti klockan 12:00 på Edsborgs konstgräs.
Laget: Carneil, Duric, Mestan, Landi, Midtson, Snällström, Wickelgren, Forsberg, Gardehäll, Stahre, Daoud, Sydhagen-Rissanen, Wahman, Wänblom, Baganna
Latest posts by Lars Andersson (see all)
- Föreningssamarbete med IFK Göteborg - 2 april, 2026
- Amadou-David Sanyang är den sista pusselbiten - 1 april, 2026
- Caspar är ny högerback! - 31 mars, 2026