Snubblande nära, men bara nära när Halmstad kom på besök och vann. Målet som gjordes på första halvleks stopptid blev matchens enda och resultatet skrev således 1-0 till Halmstads BK.
Tävlingsmatcher i februari månad är inget FCT är bortskämda med, men en realitet efter förra säsongens vinst mot Östers IF hemma. Svenska cupen, allsvenskt motstånd och strålande solsken är ingen dålig trio såhär års!
Trots allsvenskt motstånd i form av Halmstads BK stod FCT upp bra idag och var inte enbart bolltittande. Mak Lind påtalade inför matchen att det var viktigt att fortsätta öva på att sätta det egna spelet och inte spela cyniskt bara för att man möter ett bra motstånd och det fick vi se i perioder under matchen.
Som vi ofta fått se sedan Mak’s inträde i klubben är det passningsorienterad fotboll som gäller, med hög intensitet och press på bollhållaren. FCT lyckades vinna bollen många gånger och spelade runt fint inom laget. Som vanligt är det Liiban som står för en fin insats från sin mittbacksposition där han är lugnet själv och sätter bollen på läppen gång efter gång.
Halmstad hade överlag det mesta och det bästa, men det syntes inte att det skiljde två divisioner lagen emellan. Nya anfallaren Viktor Granath, som satte målrekord i superettan förra säsongen hade det mycket kämpigt mot vår försvarslinje. Även Alexander Johansson som stod för 16 mål i fjol. Izidor Kroselj, vår nya målvakt, stod även för ett par fina parader och höll ställningen vid liv.
Halmstads övertag till trots var det FCT som hade det första, bästa läget. Detta efter fint inspel på Aliev, men han fick se sin nick gå tätt utanför.
I övrigt bjöd första halvlek inte på många klara målchanser och de flesta var redan påväg att inhandla korv och kaffe när det rasslade till i Trollhättans nät. Detta efter en hörnretur som Izidor inte kunde stoppa.
Andra halvlek bjöd inte på någon scenförändring, utan fortsatte i mångt och mycket så som första halvlek gjorde. Halmstad ville döda matchen tidigt i andra halvlek och kom till ett par lägen, men antingen var Izidor eller backlinjen där och avväpnade försöken.
Klockan gick och tilläggstiden kom. Halmstads 1-0-ledning såg ut att bli en realitet men alldeles i slutskedet kom ett jätteläge för kvittering. En långboll skickas mot Alibek som i sin tur skarvar vidare till Reljanovic, som rundar såväl backar som målvakt, men kommer lite ur vinkel och dundrar bollen i stolpen.
Det blev ingen kvittering och Halmstad gick segrande ur Svenska Cupens första omgång. Mycket positivt att ta med sig, men lika mycket att slipa på och gnugga vidare på under veckan. Precis som det skall vara under försäsongen.
Nästa vecka kommer svenska mästarna, BK Häcken på besök. Lördag 25/2 kl 13 på Edsborg. Den matchen vill du inte missa! Säkra gärna din biljett innan matchen, så kan du vara helt säker på att komma in och få plats! Det väntas bli mycket folk.
Dagens startelva
Izidor Kroselj
Alen Kasumovic (K)
Liiban Abdirahman Abadid
Bernardo
Argjend Malaj
Suleman Zurmati
Erik Grandelius
Adrian Helm
Noah Nilsson
Emilio Reljanovic
Alibek Aliev
Avbytare
Liam Granat
Enoch Adu
Ihab Naser
Richard Cindric
Kevin Liimatainen
Samuel Rundqvist
Max Gummesson
Latest posts by Skri Bent (see all)
- Skön seger i derbyt! - 8 september, 2024
- Varsitt poäng i folkfesten - 3 september, 2024
- Häftig match slutade i förlust - 23 augusti, 2024