För två år sedan tog FC Trollhättan det glädjande beslutet att satsa på damfotbollen med målet att etablera sig i Allsvenskan. Detta initiativ var ett svar på önskemål från moderklubbarna, särskilt TFK och samarbetsklubben HIS, samt andra fotbollsföreningar i Trollhättan. Satsningen har varit framgångsrik, och vårt damlag har redan överträffat förväntningarna med en stark position i toppen av Division 1 Södra.
För att fortsätta denna positiva utveckling planerar vi nu att utöka vår verksamhet genom att bilda ett ungdomslag på flicksidan. Detta lag kommer att bestå av yngre spelare som ska utvecklas till framtidens stjärnor i vårt A-lag. Intresset för detta initiativ har varit stort, både från spelare och andra klubbar i regionen. Många har lyft fram vikten av att lokala talanger får möjlighet att utvecklas och nå sin fulla potential på hemmaplan.
Tidigare i år beslutade FCT:s styrelse att i samförstånd med stadens övriga föreningar förbereda bildandet av ett ungdomslag på flicksidan med målsättningen att det ska vara redo för spel 2025. En öppen och konstruktiv dialog med andra föreningar i området har genomförts för att säkerställa ett gemensamt fokus på att stärka damfotbollen i Trollhättan.
Det finns fortfarande arbete kvar att göra, men vi ser fram emot att kunna välkomna ett fjärde lag till FCT-familjen år 2025!

Tommi Nyman

Latest posts by Tommi Nyman (see all)
- Damlaget vände och vann mot Degerfors - 18 maj, 2025
- Stark insats gav poäng på Borås Arena - 17 maj, 2025
- Tess Wimmerstedt gör comeback – kulturbäraren är tillbaka - 16 maj, 2025