Två lag med mycket boll i dag, men det var FCT som drog det längsta strået. 0-0 i paus blev till 1-0 i fulltid, efter mål av Nyman i andra halvlek.
Första halvlek bjöd på fint spel från båda lagen i olika perioder. FCT började bäst, medan Häcken hade mycket boll inom laget halvvägs in i första halvlek. Avslutningsvis tog FCT över något igen.
Bästa chanserna för FCT i första halvlek stod nyförvärvet Johan Andersson för, samt Alibek Aliev. Johan hade ett tungt skott på mål som målvakten inte kunde hålla. Han fick även till ett skott som tog i ribban. Alibek testade skott vid ett par tillfällen, men bollen smet retsamt nära förbi såväl stolpen som ribban.
Andra halvlek bjöd på än mer intensitet och aggressivitet från FCT där bollen vanns oftare och högre upp i banan. Nyman hade ett par fina lägen, varav ett gick in.
Ett fint inlägg nickas ned av Alibek, varpå Nyman klipper till direkt på halvvolley, i mål. Ett mycket vackert mål i matchens 53:e minut.
Bara två minuter senare kommer Nyman fri med målvakten, rundar och får till ett avslut, men uppoffrande spel från backen gjorde att avslutet gick ut till hörna istället.
Dryga tio minuter senare är Nyman där igen och kommer mot mål i full fart, men den gången fick han se sitt avslut gå tätt utanför målvaktens högra stolpe.
Häcken hade svårt att få till riktigt heta chanser. Man rullade boll fint i laget, men det resulterade sällan i något. Det syntes att FCT var numret större i dag.
Startelva
Besarion
Karlsson
Morgado
Leksell
Andersson
Adu
Kasumovic
Shaze
Liimatainen
Alibek
Nyman
Ersättare
Ofori
Svenningsson
Helm
Berner
Becker
Gashi


Latest posts by Christoffer Astegren (see all)
- Motvind blev till fortsatt medvind - 14 maj, 2022
- Andra raka måndagssegern - 9 maj, 2022
- Årets första seger ett faktum - 2 maj, 2022