Damlaget har fått klart med ytterligare en tröjsponsor. Det är den lokala fönstertillverkaren Westcoast Windows som kommer att synas på damernas matchtröjor under 2023.
Westcoast Windows fönster och skjutdörrar består av en yttre del av elegant aluminium, som står emot tuffa väderförhållanden och en inre del av trä, som ger en varm inbjudande känsla. OBS! Ej att förväxla med så kallade ”alu-beklädda” träfönster.
I princip byggs två fönster i fabriken som ligger i Trollhättan, ett i aluminium och ett i trä, som sedan sätts ihop till en enhet. Grundprincipen har varit densamma genom åren och tekniken är välbeprövad. Tack vare den unika konstruktionen så är dessa fönster extremt täta och ger en lång livslängd. Det innebär att du sannolikt inte behöver byta fönster mer under din livstid. Nya underhållsfria aluminiumfönster från Westcoast Windows är en bra investering och kommer att betala sig självt, dels tack vare livslängden, dels för att du sparar energi och underhållsarbete på dem.
-Som ett företag baserat i Trollhättan var det en självklarhet att sponsra en förening eller ett lag från Trollhättan. Damfotbollen har haft en stark utveckling de senaste åren, såväl sportsligt som kommersiellt. De kommande åren tror vi att intresset för damfotbollen kommer att växa ännu mer, vilket gör att det känns som en helt rätt satsning från vår sida. Dessutom är damfotboll väldigt kul att titta på, säger Martin Knutsson Försäljningschef
Alla medlemmar i klubben och de som är med i sponsornätverket har 30% rabatt på fönster från Westcoast Windows när man handlar dessa hos Karl Hedin.

Tommi Nyman

Latest posts by Tommi Nyman (see all)
- Damlaget vände och vann mot Degerfors - 18 maj, 2025
- Stark insats gav poäng på Borås Arena - 17 maj, 2025
- Tess Wimmerstedt gör comeback – kulturbäraren är tillbaka - 16 maj, 2025