På lördag är det dags för säsongen att sparka igång på allvar och vi presenterar här den text om Gefle IF FF, som publicerades i senaste numret av ARENA. Under den texten har vi lagt till nyheter om klubben.
”Gefle IF FF, hemmahörande på Strömvallen, är betydligt äldre än Häcken (det andra allsvenska laget vi möter) och de bildades redan 1882. Under tidigt 1900-tal var laget ofta i Allsvenskan, men under 60-70-talet pendlade laget mellan dåtidens division 2 och 3. Vändningen kom när fotbollssektionerna i Gefle IF och Brynäs IF slogs ihop till ett lag med de bästa spelarna 1978. Tre säsonger senare tog klubben klivet upp i Allsvenskan igen och var där i två år. 1999 gjordes seriesystemet om i Sverige och Superettan bildades. I samband med det förlorade Gefle kvalet mot Café Opera och hamnade i division 2 år 2000, men den sejouren blev bara ettårig. Laget kvalade mot våra kommande cupmotståndare Brommapojkarna och tog steget upp i Superettan. Fyra säsonger senare gjorde Gefle succé och gick upp i Allsvenskan och sedan dess har de huserat där.
Alexander Faltsetas som spelade för FCT i Superettan, tillhörde Gefle IF innan han skrev på för Djurgården där han nu spelar. Tränare för Gefle är Roger Sandberg, som började sin tränarkarriär i Gröndals IK, men har tagit sig till Gefle via till exempel Hammarby.”
Uppdaterat
2016 har Gefle spelat tre träningsmatcher. Första blev förlust 0-2 mot finska IFK Mariehamn, därefter 0-0 mot Djurgårdens IF. I lördags genrepade man mot IK Brage från division 1 Norra, också där blev det 0-0. Inga mål gjorda ännu alltså.
Några profiler i truppen är t ex Johan Oremo, som bl a spelat i Djurgården. Johan Bertilsson har tidigare mött FCT när han representerade Carlstad United. Den liberianske Dioh Williams är också ett välkänt namn, han har sex landskamper för Liberia och många matcher för Häcken på sin meritlista.
Matchen startar 14:00 på Edsborg på lördag och Trollhättans Stad bjuder på entrén!
Tommi Nyman
Latest posts by Tommi Nyman (see all)
- Emilia Mayborn åter i landslaget - 28 oktober, 2025
- FCT föll knappt mot topplaget – men kontraktet är säkrat - 25 oktober, 2025
- FC Trollhättan distriktsmästare 2025 – seger med 5–0 i finalen - 22 oktober, 2025