Mitt i sommarsemestern nås vi inom FCT att P-O Holst har gått bort efter en tids sjukdom. Det är ett chockartat besked för oss och vi har alla svårt att ta till oss detta.
P-O var under flera år styrelseledamot i FCT och dessutom var han TFK:s tidigare styrelseordförande.
För oss var P-O en inspirationskälla, alltid positiv men också mycket konstruktiv i sina analyser. Han ägde dessutom en stor portion humor och han hade den ovärderliga egenskapen att kunna sätta saker i ett större perspektiv. Hans förslag och slutsatser var alltid till stor nytta för FCT.
Vi sörjer P-O:s bortgång idag och tankarna går till hans familj. Vi tänker på hans professionella insatser för oss och vi sörjer den glada och positiva killen han var i vårt kamratgäng.
Tommi Nyman
Latest posts by Tommi Nyman (see all)
- Emilia Mayborn åter i landslaget - 28 oktober, 2025
- FCT föll knappt mot topplaget – men kontraktet är säkrat - 25 oktober, 2025
- FC Trollhättan distriktsmästare 2025 – seger med 5–0 i finalen - 22 oktober, 2025