Ikväll blev det klart att Robert Bagger förlänger med FC Trollhättan över 2016.
Ett mycket glädjande besked då Robert varit en av de starkast bidragande orsakerna till att FCT vann serien. Han gjorde många och snygga mål under våren, men hans framspelningar och målgivande passningar har varit ännu fler sett över hela året.
Daniel Lennartsson:
-Vi är nöjda att Bagger valt och fortsätta i FCT. En spelare med så bra offensiva kvalitéer är mycket viktigt för oss i vårt lagbygge för 2016. Vi är övertygade om att han kommer fortsätta leverera mål och poäng även en division upp, så vi är nöjda och glada ikväll!
Robert Bagger själv kommenterar:
-Det ska bli roligt och ett nytt spännande år i FCT som jag ser fram emot! Det kan bli ett roligt år även nästa år!
Bagger spelar faktiskt Allsvenskt just nu. Han tillhör nämligen IFK Uddevallas Futsal-lag som i helgen vann mot ”vårt” Skoftebyn i Älvhögsborg i Futsal-ligan.
/BJ
Tommi Nyman
Latest posts by Tommi Nyman (see all)
- Emilia Mayborn åter i landslaget - 28 oktober, 2025
- FCT föll knappt mot topplaget – men kontraktet är säkrat - 25 oktober, 2025
- FC Trollhättan distriktsmästare 2025 – seger med 5–0 i finalen - 22 oktober, 2025