Surt poängtapp i lördags

19 september, 2017

P.g.a. tekniska problem har det dröjt ända tills nu för matchreferatet att kunna publiceras. Så det står idag o.s.v. men det skrevs som sagt i lördags…

Tyvärr blev det bara en poäng idag borta mot ett hårt kämpande Stenungsund. Underlaget var för dagen väldigt studsigt och inte till vår fördel. Det medförde många felpassningar, farliga bolltapp och lågt bolltempo för våran del. Stenungsund fick en drömstart då de redan i den 4:e minuten placerade in 1-0 vid Filipos högra stolpe. Halvslappt försvarsspel och vi hoppades på snabb kvittering. Men Stenungsund fortsatte spela bra och skapade de hetaste chanserna medan FCT inte fick till en ända vettig målchans i första. Det blev en del långbollar från backarna, men vi kom sällan först i några dueller. Så första halvlek var väldigt blek från FCTs sida.

I andra hoppades vi på mer jädra anamma och fler inlägg som nådde fram till svartklädda spelare. Men det var som att det mesta inte funkade idag och de farliga lägena dök aldrig upp. Vi hade betydligt mer boll i andra och var bättre än i första, men det kändes energilöst och ”stolpe ut” för det mesta. En liten slutforcering kom i slutet och Anton Agrest kunde kriga in kvitteringen på tilläggstid. Men matchen slutade 1-1.

Tor-Arne: ”Det var givetvis tungt med deras tidiga mål där vi inte alls är med på inspelet från kanten. Sen ligger dem lågt med en fembackslinje och väntar på omställningar och dem gör det svårt för oss att komma till lägen. Sen kommer vi ut i andra och gör inte det vi pratat om. Vi slarvade med passningar då och det dröjde till 60 minuten innan vi fick ordning på det. Efter det tryckte vi på och fick in en kvittering. Poängen kan bli viktig i slutändan och vi har fortsatt allt i egna händer.”

Dagens målskytt, Kung Anton, var besviken efter matchen: ”Vi lyckas inte hantera underlaget och får därmed inte igång vårt spel. Första halvlek var klart svag men i andra spelar vi bättre. Lite för enkla misstag och vi kommer inte till några riktiga lägen.”

Vi förlorande ändå inte matchen, vilket ändå är något positivt att ta med oss in i de sista omgångarna. Kvalplatsen är i våra egna händer som sagt och jag hoppas verkligen vi kan kraftsamla efter detta och göra riktigt bra matcher framöver. Underlagen kommer vara bättre och vi har ett riktigt bra och vältränat lag. Så vi går för andra platsen till 100%!

The following two tabs change content below.

Tommi Nyman

Fotograf, webbadministratör, och Innehållsskapare för sociala medier at FC Trollhättan
Fotograf, skribent, webbadministratör, och Innehållsskapare för sociala medier. Har jobbat med fct.nu sedan 2008. Innehavare av världens största FCT-fotoarkiv!