Damlaget tog sig vidare till semifinal i DM efter seger med 4-2 mot division 3-laget Skövde KIK på tisdagskvällen.
Det var en riktigt vacker augustikväll som välkomnade domartrion, publiken och de båda lagen till Edsborgs IP, när kvartsfinalen i DM skulle avgöras på vår fina gräsmatta.
Motståndarlaget Skövde KIK håller till vardags till i division 3 östra, där man toppar tabellen med 11 segrar av 11 möjliga, med den fina målskillnaden 44-8. Ett lag i medgång, som alltid är svårt att spela mot. Vi själva kom också till spel med gott självförtroende efter den makalösa vändningen mot Helsingborgs IF i helgen.
Inledningsvis var det mycket spel kring mittplan, och det var gästerna som stod för några tidiga chanser, men ändå inget som oroade Elin Gustafsson i FCT-målet. Skövde var farliga i sina omställningar där de ofta spelade bollen mellan våra mittbackar, på deras kvicka anfallare, men Elin var vaken och kunde komma ut och bryta djupledsbollarna. Så efter första kvarten kom matchens första mål. Julia Jonasson sprang i djupled och och placerade bollen i mål, fint framspelad av Emelie Liljered. Efter dryga halvtimmen var det dags igen, då Liljered höll sig påpassligt framme när en Skövdeförsvarare misslyckades med att nicka undan bollen i straffområdet, vilket gav fritt läge framför mål och därifrån gör inte Liljered några misstag – 2-0 till FCT.
Skövde KIK fortsätter att vara duktiga med sina bollar genom vår backlinje och kommer igenom några gånger i den första halvleken, som ändå slutar med 2-0 ledning för FCT i paus.
I början av den andra halvleken är det återigen Skövde som kommer till de första målchanserna, men Elin gör det riktigt bra i målet även när hon vågar spela lite längre ut i straffområdet. Självklart med god hjälp från försvararna. Som alltid i DM-matcher så blir det många byten i andra halvlek för båda lagen, vilket som vanligt medför att rytmen i matchen kommer av sig en aning. i matchens 65:e minut gör Stina Österberg 3-0 efter att hon skickligt rundat målvakten och enkelt kunde rulla bollen i öppet mål.. Här trodde man att det var klart och matchen var avgjord, men det blev ändå lite nerv i slutet av matchen när Skövde KIK reducerade till 3-1 i den 72:a minuten, och sedan också 3-2 i 87:e minuten. I matchens 09:e minut kunde vi till slut avgöra helt, när Leia Drougge gjorde 4-2 efter ett väldigt fint inlägg från Liv Ydrén. Ett riktigt klassmål från två av våra yngre tjejer. Skönt med seger och avancemang till semifinal!
I semifinalen ställs vi mot Elitettanlaget Lidköpings FK som vi även spelar mot i Svenska cupen hemma på Edsborg den 20 augusti. Det fina erbjudandet ”Gå två betala för en” finns tillgängligt då och det vill ni inte missa.
DM Kvartsfinal
FC Trollhättan – Skövde KIK 4-2 (2-0)
Målen: 1-0 (15) Jonasson, 2-0 (32) Liljered, 3-0 (65) Österberg, 3-1 (72) Hansson, 3-2 (87) Lawanhomi, 4-2 (90) Drougge
Publik: 70

Läst: 225
The following two tabs change content below.
Fotograf, skribent, webbadministratör, och Innehållsskapare för sociala medier.
Har jobbat med fct.nu sedan 2008.
Innehavare av världens största FCT-fotoarkiv!