Lejonet & Björnen ny huvudsponsor för FC Trollhättan

– Vardagslyx från Göteborg –
Under trettonhelgen skrevs avtalet som gör att glassföretaget Lejonet & Björnen blir en av FC Trollhättans huvudsponsorer. Företaget är baserat i Göteborg och drivs sedan 2009 av Trollhättesonen Håkan Mild och hans fru Katarina. Lejonet & Björnen kommer ni från och med nu se på FCTs matchtröjor samt på Edsborg IP.
Lejonet & Björnen
”I fabriken i Gamlestaden, där vi är ett litet men noga utvalt team som jobbar, skalas det varje år och för hand tonvis med bananer. Varför? Hur ska man annars få göra? Jordgubbar, och andra bär som blandas i glassen, väljs med stor omsorg och alltid av högsta kvalitet. Ni ska dessutom veta att vår glassmästare Anders har en unik förmåga för att hitta smaker som tillsammans smälter i munnen.”, citat från Lejonet & Björnens hemsida som ni hittar här.
– Vi i FCT är väldigt glada över samarbetet med Lejonet & Björnen som betyder oerhört mycket på många sätt. Lejonet & Björnen är en ny, viktig samarbetspartner och kommer bli en av våra allra största sponsorer, säger Magnus Larsson, ordförande i FCT:s marknadskommitté.
Magnus fortsätter:
– Nu arbetar vi vidare med både befintliga och nya samarbetspartner, stora som små, för att lägga en stabil grund för den fortsatta utvecklingen av FC Trollhättan. Förhoppningen är att hitta ytterligare några samarbeten i nivå med Lejonet & Björnen.

Jonas Arbius

Latest posts by Jonas Arbius (see all)
- Äntligen! FC Trollhättans VM-tips är här. Stötta, tippa, vinn. - 1 juni, 2018
- Så spelas kvalet – fakta om kvallagen - 19 oktober, 2017
- FC Trollhättan – Skoftebyns IF 4-2 (4-0) - 22 september, 2017
1 svar på “Pressrelease: Lejonet & Björnen ny huvudsponsor”