Sjuntorps IF – FC Trollhättan 0-8

3 maj, 2016

Idag åkte FC Trollhättan ca 15 kilometer söder ut, till klassiska Sjuntorpsvallen för möte mot Sjuntorps IF (division 6) i 1/16-final i DM. 203 personer hade tagit sig till ”vallen” för att se detta DM-derby denna något kyliga majkväll.

Det blev en komfortabel seger för våra svartkläda grabbar. Sjuntorp var pigga inledningsvis och hotade i djupled, men det blev aldrig några farligheter och Ali i FCT-målet hade en lugn första halvlek. I den 19:e minuten tilldömdes FCT en straffspark som Agon Beqiri enkelt placerade in bakom Toni Johansson i Sjuntorps mål. Sedan höll sig Paul Khajo framme med två mål inom loppet av en minut (26, 27 min). 0-4 kom efter att Fredrik Sundström nickade bollen på Krister Andersson som inte hann undan och noterades för målet. I den första halvlekens sista minut fälldes Khajo av Sjuntorps målvakt och domaren Artan Buzolli pekade på straffpunkten för andra gången. Carl Lext lade upp bollen på straffpunkten och placerade in den till 0-5 i ungefär samma nätmaska som Agon tidigare gjort. FC Trollhättans högre tempo gjorde att Sjuntorparna kroknade en aning mot slutet av den första halvleken.

I den andra halvleken sjönk tempot en aning. Sjuntorp kom fram till några bra lägen, men Ali klarade dessa utan större bekymmer. Istället kunde FCT komma fram och göra tre mål i den andra halvleken. Mattias Wahman i 56:e minuten. Agon Beqiri med ett fint distansskott lågt i målvaktens vänstra hörn i den 58:e minuten. Fredrik Larsson fastställde slutresultatet till 0-8, tio minuter från slutet. Med lite bättre skärpa i avsluten hade det kunnat bli ett par mål till, men Sjuntorps inbytta målvakt, Johan Öjersson stod också för ett par fina räddningar.

I åttondelsfinalen ställs FC Trollhättan mot Vänersborgs IF, som slog ut Trollhättans BoIS i denna omgången.

FC Trollhättans uppställning:

  • 2. Fredrik Sundström
  • 3. Krister Andersson
  • 4. Oscar Ehner
  • 6. Robin Rundström (K)
  • 8. Paul Khajo
  • 17. Fredrik Larsson
  • 19. Engjell Ramadani
  • 22. Mattias Wahman
  • 23. Carl Lext
  • 25. Ali Hasan (MV)
  • 100. Agon Beqiri

Ersättare

  • 1. Markus Mäkinen
  • 7. Jonathan Gustafsson
  • 12. Kenan Mehovic
  • 15. Tommie Veljovic
  • 16. Pontus Johansson
  • 18. Gabriel Bilan
  • 20. Andreas Schmidt
The following two tabs change content below.

Tommi Nyman

Fotograf, webbadministratör, och Innehållsskapare för sociala medier at FC Trollhättan
Fotograf, webbadministratör, och Innehållsskapare för sociala medier. Har jobbat med fct.nu sedan 2008. Innehavare av världens största FCT-fotoarkiv!

Latest posts by Tommi Nyman (see all)