Arlind Beqiri till FC Trollhättan

27 januari, 2017

FCT kunde idag knyta till sig en ny Beqiri efter att Agon tidigare valt att gå vidare till serie-konkurrenten Karlstad BK. Det är den talangfulla och yngre brodern Arlind Beqiri som vänligen men bestämt tackade nej på samma fråga från både Skoftebyn och VIF, två andra seriekonkurrenter inför säsong 2017.

Arlind Beqiri som kanske senast känns igen från futsalsäsongen där han skördat en del framgång med en massa mål i Sveriges högstaliga SFL. Då i Skoftebyn futsal.

Fotbollskommitténs Bo ”Bobbo” Larsson kommenterar:
– ”Kul att knyta till sig ytterligare en ung lokal talang. Arlind passar mycket väl in i vår satsning framåt och vi hälsar honom varmt välkommen till truppen.”

Välkommen, Arlind!

The following two tabs change content below.
FC Trollhättans webb-administratör sedan säsongen 2008. Ser så många hemmamatcher jag kan, varje år. Sitter gärna i hytten på Edsborg IP och rapporterar live på everysport.se.