FCT spelade idag bortamatch mot Qviding på Valhalla IPs konstgräs.
För oss som följde matchen via viasatsport.se började det hela med teknikstrul och matchen var någon minut gammal innan vi anslöt. (Kanske var det bara hos mig det strulade).
(Läs här vad Jesper Ljung säger inför matchen)
Matchbilden blev till en början spelmässigt helt Qvidings.
QFIF höll i bollen, rullade runt och försökte komma fram. Men jag kunde endast räkna till en målchans under första halvleken eller ett skott kanske är bättre formulerat.
FCT hade också väldigt få chanser och farligheterna räknades även där till 1 (en).
Sen i andra fortsatte QFIF med bollinnehavet fram till minut 54, då Joakim Hall i hemmalaget kapade Janevski vid mittlinjen. (Janevski för dagen på en mittfältsplats).
Hall blev utvisad och FCT kunde jobba sig in i matchen mer och få upp spelet mer centralt till skillnad mot innan, då spelet var förlagt mest på FCTs sida.

Efter en snabb omställning i 79″ kunde Viktor Mollapolci starkt ta sig förbi QFIFs försvarare för att skära in mot mål, skottfinta och fösa in bollen med vänstern mellan benen på framrusande försvarare. Målvakten hade tyngden på fel ben.
0 – 1 och jag skrek i soffan.
Domarna konfererade lite angående grufset i situationen innan, men dömde mål.
QFIF var lite arga eftersom det i situationen innan i FCTs straffområde hade varit diskutabel straffsituation (som jag tyvärr missade).
Jämnare spel och halvchanserna kom tätare.
Då i minut 89 skulle Josef Daoud hoppa upp och rensa bort en studsande boll.
Såg då inte den framrusande f.d. FCT-spelaren Agon Beqiri som då fick Josefs Dobbar på näsan. Ajajaj.
Josef fick gult. Sen rött.
5 tilläggsminuter annonserades och QFIF tryckte på bra i slutet. Dahlin fick sträcka ut och rädda några gånger, men allt höll ”ända in i kaklet”. En underbar trepoängare.
Jesper Ljung efter matchen:
-En förväntad matchbild. Qviding rullade mycket boll, men vi hade bra tålamod, var väl förberedda och lät dem inte skapa särskilt många målchanser. Försvarsspelet fungerade bra och vi visste att förr eller senare får vi omställningslägen och målchanser.
-Jag tycker att vi hade de vassaste målchanserna i första halvlek också och jag är glad att vi fick den matchbild och resultat som vi ville.
Via länken längst ner, får ni se ett klipp med sammandrag från matchen. Ni får då se de två utvisningarna samt målet. Jag efterlyser dock den omdiskuterade straffsituationen för QFIF samt de chanser som uppkom på tilläggstid.
Nästa match är redan nu på onsdag då Allsvenska Falkenbergs FF kommer till Edsborg i Svenska Cupen. Start 19:00.
Nästa seriematch är 23:e Aug borta mot Trelleborg.
Nästa hemmamatch i serien är Derbyt mot Oddevold den 1 sept.
http://www.viasatsport.se/videoklipp/fotboll/sammandrag-dubbla-utvisningar-nar-trollhattan-vann-0-1/

Jonas Arbius

Latest posts by Jonas Arbius (see all)
- Äntligen! FC Trollhättans VM-tips är här. Stötta, tippa, vinn. - 1 juni, 2018
- Så spelas kvalet – fakta om kvallagen - 19 oktober, 2017
- FC Trollhättan – Skoftebyns IF 4-2 (4-0) - 22 september, 2017